Łuszczyca a stres

Łuszczyca to choroba związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego. Jest ona przede wszystkim uwarunkowana genetycznie. Ma charakter przewlekły. Inaczej mówiąc łuszczyca jest przewlekłym stanem zapalnym skóry. W części przypadków obserwuje się remisje i nawroty. Charakteryzuje się zmianami na skórze – zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry. Zmiany nie mają charakteru złośliwego. Nie jest to choroba zakaźna. Istnieje sporo rodzajów łuszczycy, między innymi: łuszczyca pospolita, łuszczyca krostkowa uogólniona, zapalenie ciągłe krostkowe kończyn, łuszczyca krostkowa dłoni i podeszw, łuszczyca grudkowa, łuszczyca stawowa.

Czynnikiem nasilającym objawy łuszczycy jest stres. Stres wywołuje odpowiedź układu immunologicznego polegającą na zaostrzeniu stanu zapalnego. Objawy skórne w łuszczycy to stan zapalny, który wskutek stresu nasila się.


Maść na łuszczycę


Nadmierne stany stresowe są nie korzystne dla zdrowia, warto więc z jednaj strony unikać sytuacji stresogennych a z drugiej przygotować się na nie, ponieważ jest raczej mało prawdopodobne by w ogóle nie pojawiały się w naszym życiu. Jedną z bardzo istotnych rzeczy, jeżeli chodzi o odporność na stres jest utrzymanie odpowiedniego poziomu witamin z grupy B.